Blog

Prečo sa bojíme hovoriť cudzími jazykmi…

Existuje viacero dôvodov, prečo sa učíme cudzie jazyky. Niekedy je to kvôli práci, niekedy len pre potešenie, ale zväčša preto, aby sme sa dokázali dohovoriť, keď opustíme svoju krajinu.

Väčšinou sa jazyk učíme preto, aby sme komunikovali a tam vzniká paradox, keďže veľa ľudí sa bojí práve hovorenia.

Prečo je to tak? Záleží na tom, aký typ študenta si. Ak si perfekcionista, tak si sa určite stretol so situáciou, keď si chcel hovoriť perfektne od prvej chvíle. Potom je tam strach z chýb, ktoré robíme v inom než rodnom jazyku. Ďalším dôvodom sú negatívne skúsenosti z minulosti, hlavne zo zastaralého školského systému. Môže to byť negatívny feedback (spätná väzba) od učiteľov či spolužiakov. A v neposlednom rade je to porovnávanie sa s rodenými hovoriacimi.

Je však zrejmé, že žiadny študent jazyka nebude hovoriť tak dokonale ako rodený hovoriaci, česť výnimkám

Čo robiť, aby si prekonal/a strach z rozprávania?
Mal/a by si prijať imperfekciu a pochopiť, že robenie chýb je prirodzený proces učenia. Stanov si realistické ciele a nesnaž sa naučiť sto slov za jeden deň, pretože ich aj tak zabudneš. Precvičuj si slovnú zásobu rozprávaním a nauč sa možno päť až desať slov naraz.

Pri učení sa cudzieho jazyka je dôležité ponorenie sa.
Cvič, cvič, cvič… Iný spôsob neexistuje.

Prajem ti veľa šťastia pri učení a dúfam, že ti to pomôže vybudovať si sebavedomie a staneš sa lepším. Pamätaj si, že učenie jazykov je cesta a robenie chýb je prirodzený proces.

S láskou,
Ivanka a tvoje Mundo